مالکیت در تعمیرات آپارتمان

دوشنبه 26 آذر 1397
14:18

مالکیت در تعمیرات آپارتمان

مالکیت در آپارتمان‌ها شامل دو قسمت است :
۱ مالکیت اختصاصی
۲ مالکیت مشترک

مالکیت اختصاصی : به بخشی از ملک (آپارتمان) گفته می‌شود که فقط مالکین حق استفاده خصوصی را از آن دارند مثل بالکن و در کل فضای داخلی هر واحد . و فضای تعریف شده برای هر واحد در سند آن واحد به عنوان پارکینگ و انبار اختصاصی

مالکیت مشترک : قسمت‌هایی از آپارتمان است که کلیه مالکین حق استفاده از آن را دارند که شامل این مکان‌ها می‌باشد، زمین زیر بنا (خواه متصل به بنا باشد یا بنا به وسیله پایه روی آن قرار گرفته باشد). تأسیسات قسمت‌های مشترک از قبیل چاه آب، پمپ، منبع آب، مرکز حرارت و تهویه، رختشویخانه، تابلوهای برق، کنترها، تلفن مرکزی، انبار عمومی ساختمان، اتاق سرایدار در هر قسمت بنا که واقع شده باشد، آسانسور، چاه‌های فاضلاب، لوله‌ها از بازسازی هر قبیل مانند لوله‌های فاضلاب، برق و تلفن، گذرگاه‌های شوت زباله، اسکلت ساختمان، تأسیسات مربوط به راه پله وسایل تأمین کننده روشنایی، زنگ اخبار، شیرهای آتش نشانی، پشت بام و تأسیساتی که در پشت بام برای استفاده عمومی احداث گردیده است، نمای خارجی ساختمان، محوطه ساختمان، باغ‌ها و پارکها که جنبه استفاده عمومی دارند و در سند اختصاصی قید نگردیده‌اند. پله‌های ورود به پشت بام و پله‌های ایمنی، درها و پنجره‌ها، راهروها و پاگردها که در قسمت‌های غیر اختصاصی باشند. دیوارهای حد فاصل بین قسمت‌های اختصاصی چنانچه جزو اسکلت ساختمان نباشند، بین آن قسمت‌ها مشترک هستند .

وظایف دفاتر اسناد رسمی :
دفاتر اسناد رسمی موظفند هنگام تنظیم هر نوع سند انتقال، اجاره، رهن، صلحع هبه و … گواهی تسویه حساب هزینه‌های مشترک را که به تأیید هیئت مدیره یا مدیر ساختمان رسیده باشد، از مالک دریافت نمایند­

مالکیت در تعمیرات آپارتمان

مالکیت در تعمیرات آپارتمان :

چنانچه سه نفر از کارشناس‌های رسمی دادگستری فرسودگی کامل بنا و بیم خطر جانی و مالی ناشی از آن را گواهی نمایند ساختمان قابل تجدید بنا خواهد بود .
چنانچه اقلیتی از صاحبان واحدها نسبت به جدید بنا رضایت ندهند، مالکین موافق تجدید بنا می‌بایست با اخذ مجوز از دادگاه بازسازی خانه مناسبی برای آنها اجاره کنند تا به مکان جدید منتقل شوند. در صورتی که مخالفین از انتقال به خانه اجاره‌ای خودداری کردند. هیئت مدیره یا مدیر به دادگستری یا مجتمع قضایی مراجعه می‌کند و با اخذ دستور تخلیه آن واحدها، نسبت به این کار اقدام می‌نماید .

مالکیت در تعمیرات آپارتمان برای بازسازی

بازسازی یک ساختمان به معنای مرمت کردن آن است.­بازسازی یعنی انجام اقداماتی فنی به منظور زنده کردن و دوام بخشیدن یک سازه فرسوده و قدیمی.در واقع بازسازی به منظور تغییر دادن و عوض کردن هر چیزی در یک بنا می باشد که احتیاج دارد تعمیر بشود.

مالکیت در تعمیرات آپارتمان برای نوسازی

نوسازی به معنای نو کردن است، این که اقداماتی صورت بگیرد تا ساختارهایی نو جای ساختارهای قدیمی را بگیرند و این که بناهای قدیمی به صورت نو خودنمایی کنند.

در نوسازی به تعمیر نماهای داخلی بنا پرداخته می شود و این کارها قبل از آن که طراحی دکوراسیون شروع شود، انجام می گیرد.

معمولاً مالکیت در تعمیرات آپارتمان شامل نصب کاغذ دیواری، سقف کاذب و … می باشد.­امروزه مصالح به روز ، دست معماران و کارفرمایان را برای بازسازی بازتر کرده است به طوری که می توان واحدهای مسکونی و آپارتمان ها را مطابق با خواست مشتری بازسازی نمود­.­درست است که این کار هم سختی ها و محدودیت های خودش را دارد اما با توجه به هزینه کمی که نسبت به خرید یک خانه نوساز دارد، بسیار پر طرفدار می باشد.

­

مالکیت در تعمیرات آپارتمان​


قبلی 1 بعدی